Kome je namenjena ova obuka? Ova obuka namenjena je osobama koje razmišljaju o promeni svoje trenutne karijere i u tom smislu ih privlači IT. Uobičajen profil ranijih polaznika ove obuke bio bi: polaznik je završio neki fakultet (najšešće ekonomski ili društvene nauke), ne može (ili nije zainteresovan) da pronađe posao u svojoj struci i traži način da se prebaci u IT oblast.
Da li mogu da postanem Software Tester bez prethodnog formalnog IT obrazovanja? Da. Nije neophodno da imate prethodno IT obrazovanje da bi ste započeli ovu karijeru. Ako dolazite iz neke tehničke struke, bice vam lakše da savladate neke stvari na ovoj obuci, medjutim ono sto određuje vaš kompletan uspeh su, pre svega, posvećenost i vežbanje.
Koliko je teško naučiti osnovne stvari o testiranju? Uz odgovarajuće sistematsko prenošenje znanja i dosta praktičnog vežbanja - uopšte nije teško naučiti osnove testiranja.
Da li ću imati praktične vežbe na ovoj obuci i u kojoj meri? Praktične vežbe su zapravo najvažniji deo ove obuke. Jedan deo ovih vežbi radi se na času, a drugi kod kuće. Predavač prati vaš napredak kroz vežbe koje ste uradili i u tom smislu vas koriguje i usmerava ka željenom rezultatu.
Koji preduslovi su neophodni sa moje strane da bih bio dobar Software Tester? Neophodno je da imate sklonost da analizirate i istrazujete i potreban vam je prvi srednji nivo znanja engleskog jezika. Pored toga bilo bi dobro da vas testiranje software-a zaista zanima kao oblast. Sve ostalo možete pre ili kasnije, brže ili sporije - da naučite. Ako posedujete ove dve stvari, na ovoj obuci, za relativno kratko vreme možete da naučite ono što vam je neophodno da počnete da radite kao Software Tester.
Koliko vremena dnevno treba da posvetim ucenju? Minimalno sat vremena dnevno, svakoga dana, za svo vreme trajanja obuke, moraćete da posvetite učenju. Kada se obuka završi dobićete spisak online sadržaja, gde bi trebalo da nastavite vaše dalje učenje. Kada dobijete posao, ako na poslu imate prilike da redovno učite nove stvari iz testiranja, možete privremeno da "zamrznete" tih sat vremena dodatnog učenja dnevno - naravno samo do momenta kada vidite da na poslu ne učite ništa novo.
Koliko vremena će mi biti potrebno da pronađem posao? To prilično varira od slučaja do slučaja. Primer sa jedne od obuka koju je naš predavač prethodno držao: troje polaznika su našli praktikantski posao u toku trajanja obuke, a još jedan polaznik odmah po završetku. Najverovatniji scenario bio bi da, uz ozbiljan trud, u prvih par meseci dobijete neku vrstu ponude za posao - na praktikantskoj ili juniorskoj poziciji.
Koliku platu mogu da očekujem kao početnik u testiranju? Još jedna stvar koja varira od kompanije do kompanije. Daćemo primer jedne od IT kompanija u Beogradu: Praktikantska pozicija podrazumeva platu od 200€ neto u trajanju od 3 ili 4 meseca. Iza toga sledi povećanje na 400€. Posle toga - prati se napredovanje osobe i u skladu sa tim plata se dalje koriguje - na više.
Da li su Software Tester i QA inženjer ista zanimanja? Ne. Termini Tester Software-a (Software Tester) i QA inženjer (QA engineer) se često koriste kao da se radi o istom zanimanju, međutim ipak se radi o dve različite pozicije: Software Tester je početna testerska pozicija i najčešće podrazumeva dosta manuelnog testiranja, a posle nekog vremena i učenje automatskog testiranja. QA inženjer je pozicija na kojoj osoba već ima neko iskustvo i u manuelnom i automatskom testiranju i pored toga ima takozvanu "širu sliku" aplikacije, tako da može uspešno uticati na kvalitet aplikacije i na druge načine osim direktno testiranjem.
Kako izgleda završni rad na kraju ove obuke? Dobićete web aplikaciju ili website koji treba da testirate. Vi treba da napišete Test Plan o vašem testiranju, da napišete nekoliko automatskih testova koji će testirati neke funkcionalnosti na toj aplikaciji/web site-u i treba da napišete Test Report o svemu što ste našli kroz testiranje. Test Plan treba detaljno da opiše šta ćete testirati i zbog čega, automatski testovi moraju da funkcionišu, a u Test Reportu na jasan način treba da opišete šta je to što ste našli, a smatrate da je greška ili nešto što bi trebalo poboljšati.
Da li ću na ovoj obuci učiti i programiranje? Da. Na ovoj obuci obrađivaće se Python programski jezik - na početnom nivou - odnosno onoliko koliko je to neophodno za pisanje automatskih testova. Python se radi od samog početka obuke i kreće se od nule - prilagođeno osobama koje prethodno nisu imale nikakvog iskustva sa programiranjem.
Da li ću moći da radim kao programer posle ove obuke? Ne. Znanje Python-a koje ćete steći na ovoj obuci nije dovoljno da počnete da radite kao programer. Ako vas taj pravac u IT-u zanima moraćete jos neko vreme da učite samo Python.
Kako izgleda jedan radni dan Software Testera? Radni dan bi počeo pregledanjem mailova i aplikacije za zavođenje grešaka (bug-ova). Ako tamo postoji nešto što predstavlja bitnu i urgentnu grešku, onda se prvo testira to, a rezultati testiranja se dalje komuniciraju sa timom. Jednom dnevno, tim ima kratak sastanak (daily-standup) gde svaki član tima, uključujući i testera, kaže šta je radio prethodnog dana, šta planira za ovaj dan i bilo šta što može biti važno za rad celog tima. Ako nema nikakvih grešaka koje hitno treba da se rešavaju, a neki ciklus testiranja u toku (testiranje nove verzije, testiranje nekog novog dela aplikacije...) - tester prosto nastavlja svoje testiranje od prethodnog dana. Komunikacija sa programerima i ostalim članovma tima čini deo svakog dana. Ukoliko tester pronađe nešto što je prepoznao kao grešku - to se komunicira sa članovima tima i prijavljuje preko aplikacije za zavođenje grešaka. Ako ovde ubacite par kafa, pauzu za ručak i par kafa posle toga - dobićete jedan uobičajeni radni dan Software Tester-a.